Vishay/BCcomponents SFR16S0001781FR500
SFR16S0001781FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001781FR500
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001781FR500.pdf
Availability of SFR16S0001781FR500
QUANTITY
SFR16S0001781FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001781FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001781FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001781FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001781FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001781FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001781FR500
CONN HEADER 6POS R/A .156 15GOLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT 4-20 MA datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X8L 1210 datasheet.pdf
RES 0.232 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
SHIELDED DC MICRO-MIZER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 42POS datasheet.pdf
CABLE 4POS .100 JUMPER 10 INCH datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
IC FLASH 256KB 8SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 360 OHM 5% 50W datasheet.pdf