ITT Cannon, LLC CA3102E20-4PA206F80F0
CA3102E20-4PA206F80F0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-4PA206F80F0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG BOX MNT RCPT 4POS
Datasheet Download
CA3102E20-4PA206F80F0.pdf
Availability of CA3102E20-4PA206F80F0
QUANTITY
CA3102E20-4PA206F80F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-4PA206F80F0
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-4PA206F80F0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-4
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-4PA206F80F0
Related LinksCA3102E20-, CA3102E20-4PA206F80F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-4PA206F80F0 Details Description
Related parts for CA3102E20-4PA206F80F0
IC 8BIT SHFT REG OUT LTCH 16DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 0.5A E-LINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
POT 20K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.3A SC70-5 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher PWM Dimming 400mA 8-DIP datasheet.pdf