NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA312Y-800C,127
BTA312Y-800C,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA312Y-800C,127
Brief Description
TRIAC 800V 12A TO220AB
Datasheet Download
BTA312Y-800C,127.pdf
Availability of BTA312Y-800C,127
QUANTITY
BTA312Y-800C,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA312Y-800C,127
Internal Part NumberEIS-BTA312Y-800C,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSOT78D Leadframe Assembly Process 22/Jun/2013
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 110A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA312Y-800C,127
BTA312Y-800C,127 Details Description
Related parts for BTA312Y-800C,127
IC MCU 8BIT 32KB OTP 40DIP datasheet.pdf
MODULE DDR2 1GB 240-DIMM datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 32RESOL 1M datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG R/A INLINE PLUG 16POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW SOD80 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf