NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA316-800B0,127
BTA316-800B0,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA316-800B0,127
Brief Description
TRIAC 800V 16A TO220AB
Datasheet Download
BTA316-800B0,127.pdf
Availability of BTA316-800B0,127
QUANTITY
BTA316-800B0,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA316-800B0,127
Internal Part NumberEIS-BTA316-800B0,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)140A, 150A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)60mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA316-800B0,127
BTA316-800B0,127 Details Description
Related parts for BTA316-800B0,127
THERMISTOR 3K OHM +/-0.20 C datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
NYLON MULTI 3/8" BLACK 500' datasheet.pdf
FIXED IND 12MH 25MA 148 OHM SMD datasheet.pdf
RES 1K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.165" (4.20mm) Gold Through Hole datasheet.pdf