NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA410Y-800BT,127
BTA410Y-800BT,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA410Y-800BT,127
Brief Description
TRIAC 800V 10A TO220AB
Datasheet Download
BTA410Y-800BT,127.pdf
Availability of BTA410Y-800BT,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BTA410Y-800BT,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA410Y-800BT,127
Internal Part NumberEIS-BTA410Y-800BT,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 110A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)60mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA410Y-800BT,127
BTA410Y-800BT,127 Details Description
Related parts for BTA410Y-800BT,127
CONN FFC RCPT HSG 4POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN HEADER 192POS 1.27MM STR AU datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 1A DPAK datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 16MM KEYCODE 001 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.012 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
SOCKET MINI GRID 324-PGA 1.0MM datasheet.pdf
FERRITE BEAD 120 OHM 450MA 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf