NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA420Y-800BT,127
BTA420Y-800BT,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA420Y-800BT,127
Brief Description
TRIAC 800V 20A TO220AB
Datasheet Download
BTA420Y-800BT,127.pdf
Availability of BTA420Y-800BT,127
QUANTITY
BTA420Y-800BT,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA420Y-800BT,127
Internal Part NumberEIS-BTA420Y-800BT,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh Power Triacs in Existing Packages
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)20A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)200A, 220A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)60mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA420Y-800BT,127
BTA420Y-800BT,127 Details Description
Related parts for BTA420Y-800BT,127
IC ADC 12BIT 2.5V 600KSPS 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 660MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
Connector Receptacle 45 Position 0.016" (0.40mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 30 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf