ST BTB16-700CWRG
BTB16-700CWRG picture photo
Mfg. Part Number
BTB16-700CWRG
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 700V TO220AB
Datasheet Download
BTB16-700CWRG.pdf
Availability of BTB16-700CWRG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BTB16-700CWRG Order Process
Ship out your order
Specifications of BTB16-700CWRG
Internal Part NumberEIS-BTB16-700CWRG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyTriacs
SeriesSnubberless™
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State700V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)160A, 168A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTB16-700CWRG
Related LinksBTB16-, BTB16-700CWRG Datasheet, ST Distributor
BTB16-700CWRG Details Description
Related parts for BTB16-700CWRG
RES ARRAY 15 RES 390K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.5VC SMBJ datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
3G3MX2 110V DEMO /W MTR&E-STOP datasheet.pdf
RES 19.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
11+11 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 240V 200MA SOT23 datasheet.pdf