FFF BTFW12P-3SSTE4LF
BTFW12P-3SSTE4LF picture photo
Mfg. Part Number
BTFW12P-3SSTE4LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 12POS 1.0MM VERT SMD
Datasheet Download
BTFW12P-3SSTE4LF.pdf
Availability of BTFW12P-3SSTE4LF
QUANTITY
BTFW12P-3SSTE4LF Order Process
Ship out your order
Specifications of BTFW12P-3SSTE4LF
Internal Part NumberEIS-BTFW12P-3SSTE4LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesBTFW
PackagingTray
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions12
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.295" (7.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTFW12P-3SSTE4LF
Related LinksBTFW12P-, BTFW12P-3SSTE4LF Datasheet, FFF Distributor
BTFW12P-3SSTE4LF Details Description
Related parts for BTFW12P-3SSTE4LF
CAP ALUM 150UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC A/D CONV 8BIT SRL IN/OUT8SOIC datasheet.pdf
BATT PACK NIMH 4.8V 1000MAH datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 3SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN HSG datasheet.pdf
SFP+ 1X2 CAGE datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P70 WHITE SMD datasheet.pdf
500V 3AMP S/COND FERRULE 14.3 X datasheet.pdf