Mueller Electric Co. BU-2243-D-48-2
BU-2243-D-48-2 picture photo
Mfg. Part Number
BU-2243-D-48-2
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Banana, Meter Interface
Brief Description
TEST LEAD PROD 18AWG 48" RED
Datasheet Download
BU-2243-D-48-2.pdf
Availability of BU-2243-D-48-2
QUANTITY
BU-2243-D-48-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BU-2243-D-48-2
Internal Part NumberEIS-BU-2243-D-48-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Banana, Meter Interface
SeriesBU
TypePatch Cord
ConfigurationBanana to Test Probe
1st ConnectorBanana Plug, Single, Sheathed, Right Angle
2nd ConnectorTest Probe
Cable Length48.0" (1219.20mm)
Contents1 Lead, Red
Material - InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Stacking MethodNon Stackable
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated600V
Current Rating20A
RatingsCAT II 600V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BU-2243-D-48-2
Related LinksBU-2243, BU-2243-D-48-2 Datasheet, Mueller Electric Co. Distributor
BU-2243-D-48-2 Details Description
Related parts for BU-2243-D-48-2
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 5A 6V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.6V 10MLF datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL D 3STATE 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 9.53M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10NS 208PQFP datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 60W datasheet.pdf
TRIM KIT 1000MM X 1500MM MAT datasheet.pdf