Mueller Electric Co. BU-2641-D-48-0
BU-2641-D-48-0 picture photo
Mfg. Part Number
BU-2641-D-48-0
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Banana, Meter Interface
Brief Description
TEST PROD 18AWG 48" BLACK
Datasheet Download
BU-2641-D-48-0.pdf
Availability of BU-2641-D-48-0
QUANTITY
BU-2641-D-48-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BU-2641-D-48-0
Internal Part NumberEIS-BU-2641-D-48-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Banana, Meter Interface
SeriesBU
TypePatch Cord
ConfigurationBanana to Test Probe
1st ConnectorBanana Plug, Single
2nd ConnectorTest Probe
Cable Length48.0" (1219.20mm)
Contents1 Lead, Black
Material - InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Stacking MethodNon Stackable
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated600V
Current Rating10A
RatingsCAT II 600V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BU-2641-D-48-0
Related LinksBU-2641, BU-2641-D-48-0 Datasheet, Mueller Electric Co. Distributor
BU-2641-D-48-0 Details Description
Related parts for BU-2641-D-48-0
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
QSFP-QSFP QDR 4CH PLEN OM2+ 16M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A TO-220FP datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA GOLD datasheet.pdf
HD EJECT SMT datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 10POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.27 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf