Mueller Electric Co. BU-3131-A-24-0
BU-3131-A-24-0 picture photo
Mfg. Part Number
BU-3131-A-24-0
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Jumper, Specialty
Brief Description
CORD ALLI CLIP-ALLI CLIP 24" BLK
Datasheet Download
BU-3131-A-24-0.pdf
Availability of BU-3131-A-24-0
QUANTITY
BU-3131-A-24-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BU-3131-A-24-0
Internal Part NumberEIS-BU-3131-A-24-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Jumper, Specialty
SeriesBU
ConfigurationAlligator to Alligator
1st ConnectorAlligator Clip, Miniature, Insulated
2nd ConnectorAlligator Clip, Miniature, Insulated
Cable Length24.0" (609.60mm)
Contents1 Lead, Black
Material - InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge20 AWG
Voltage - Rated300V
Current Rating5A
Temperature Range221°F (105°C)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BU-3131-A-24-0
Related LinksBU-3131, BU-3131-A-24-0 Datasheet, Mueller Electric Co. Distributor
BU-3131-A-24-0 Details Description
Related parts for BU-3131-A-24-0
RES SMD 18 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRISIL 80A 120V BIDIRECT SMB datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM 7POS PCB datasheet.pdf
IC DVR HIGH/LOW SIDE 3A 8SOPWR datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 23.4K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf