Mueller Electric Co. BU-P2249-C-60
BU-P2249-C-60 picture photo
Mfg. Part Number
BU-P2249-C-60
Manufacturer
Product Category
Coaxial Cables (RF)
Brief Description
CABLE BNC/BNC RG-58C 60"
Datasheet Download
BU-P2249-C-60.pdf
Availability of BU-P2249-C-60
QUANTITY
BU-P2249-C-60 Order Process
Ship out your order
Specifications of BU-P2249-C-60
Internal Part NumberEIS-BU-P2249-C-60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyCoaxial Cables (RF)
Series-
GenderMale to Male
StyleBNC to BNC
1st ConnectorBNC Male Plug
2nd ConnectorBNC Male Plug
Length60.0" (1524.0mm)
Cable TypeRG-58C
Impedance50 Ohm
Frequency - Max-
ColorBlack
FeaturesShielded
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BU-P2249-C-60
Related LinksBU-P22, BU-P2249-C-60 Datasheet, Mueller Electric Co. Distributor
BU-P2249-C-60 Details Description
Related parts for BU-P2249-C-60
4 CONT. JACK W/PIN INSERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VIDEO AMP 3V SC70-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
WATER CHILLER EB RACK SERIES datasheet.pdf
CONN SOCKET CONTACT F CRIMP TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf