Vishay Semiconductor/Diodes Division BU1008A5S-E3/45
BU1008A5S-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
BU1008A5S-E3/45
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
RECTIFIER BRIDGE 800V 10A BU-5S
Datasheet Download
BU1008A5S-E3/45.pdf
Availability of BU1008A5S-E3/45
QUANTITY
BU1008A5S-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of BU1008A5S-E3/45
Internal Part NumberEIS-BU1008A5S-E3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingTube
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)800V
Current - DC Forward (If) (Max)3A
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-SIP, BU-5S
Supplier Device PackageisoCINK+™ BU-5S
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BU1008A5S-E3/45
Related LinksBU1008A, BU1008A5S-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BU1008A5S-E3/45 Details Description
Related parts for BU1008A5S-E3/45
CAP CER 0.022UF 10V X5R 0201 datasheet.pdf
FAN AXIAL 150X55MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
IGBT 1200V 20A 100W TO247AC datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 30POS 5ROW GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 35POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf