Vishay Semiconductor/Diodes Division BU1010-E3/51
BU1010-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
BU1010-E3/51
Brief Description
RECTIFIER BRIDGE 1000V 10A BU
Datasheet Download
BU1010-E3/51.pdf
Availability of BU1010-E3/51
QUANTITY
BU1010-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of BU1010-E3/51
Internal Part NumberEIS-BU1010-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Series-
PackagingTray
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)1000V
Current - DC Forward (If) (Max)3.2A
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-SIP, BU
Supplier Device PackageisoCINK+™ BU
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BU1010-E3/51
Related LinksBU1010, BU1010-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BU1010-E3/51 Details Description
Related parts for BU1010-E3/51
IC INVERTER SGL OPEN DRAIN SOT23 datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF OPEN 6-15POS datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 145MA 4.7 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
S4 COLOR,0.35MPIX,NPN,300X191 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf