Rohm Semiconductor BU18TA2WNVX-TR
BU18TA2WNVX-TR picture photo
Mfg. Part Number
BU18TA2WNVX-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.2A 4SSON
Datasheet Download
BU18TA2WNVX-TR.pdf
Availability of BU18TA2WNVX-TR
QUANTITY
BU18TA2WNVX-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BU18TA2WNVX-TR
Internal Part NumberEIS-BU18TA2WNVX-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCMOS LDO Regulators
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package4-SSON-EP (1.2x1.6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BU18TA2WNVX-TR
Related LinksBU18TA2, BU18TA2WNVX-TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BU18TA2WNVX-TR Details Description
Related parts for BU18TA2WNVX-TR
8.0MFD CAP RA2000/44-805S datasheet.pdf
TERM WQV SCRW JUMPER PW GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
EVAL KIT WITH TEST FIBER, 625 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 200W datasheet.pdf