Rohm Semiconductor BU37UA3WNVX-TL
BU37UA3WNVX-TL picture photo
Mfg. Part Number
BU37UA3WNVX-TL
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.7V 0.3A 4SSON
Datasheet Download
BU37UA3WNVX-TL.pdf
Availability of BU37UA3WNVX-TL
QUANTITY
BU37UA3WNVX-TL Order Process
Ship out your order
Specifications of BU37UA3WNVX-TL
Internal Part NumberEIS-BU37UA3WNVX-TL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.7V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)370mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device PackageSSON004X1010
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BU37UA3WNVX-TL
Related LinksBU37UA3, BU37UA3WNVX-TL Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BU37UA3WNVX-TL Details Description
Related parts for BU37UA3WNVX-TL
RES SMD 53.6OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
KIT EVALUATION PA78/PA79 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf