NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK130-50DL,118
BUK130-50DL,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK130-50DL,118
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
MOSFET N-CH 50V 20A D2PAK
Datasheet Download
BUK130-50DL,118.pdf
Availability of BUK130-50DL,118
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BUK130-50DL,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK130-50DL,118
Internal Part NumberEIS-BUK130-50DL,118
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
SeriesTOPFET™
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationLow Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load50V (Max)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)20A
Rds On (Typ)22 mOhm
Input TypeNon-Inverting
Features-
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature150°C (TJ)
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK130-50DL,118
BUK130-50DL,118 Details Description
Related parts for BUK130-50DL,118
RFID SUPPLY 24V 2.5A FOR LR RDR datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
TOOL SDE DIE SET 3.5 MM MNL datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LOW EMI 8TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN +/-5V OUT datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MICRO 51C P 20" YEL JACKP NI datasheet.pdf