NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK6207-55C,118
BUK6207-55C,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK6207-55C,118
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 90A DPAK
Datasheet Download
BUK6207-55C,118.pdf
Availability of BUK6207-55C,118
QUANTITY
BUK6207-55C,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK6207-55C,118
Internal Part NumberEIS-BUK6207-55C,118
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingDPAK Reel Leader Pockets 27/Sep/2013
Increase of Empty Pockets on Leader 08/Nov/2013
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C90A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7.8 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs82nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5160pF @ 25V
Power - Max158W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK6207-55C,118
BUK6207-55C,118 Details Description
Related parts for BUK6207-55C,118
CONN AC PLUG STR MALE SCREW TERM datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC DISPLYPRT TO TMDS XLATR 48QFN datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 460MA 210 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf