| Internal Part Number | EIS-Z-15GW2277A55-B5V | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Vendor undefined / Vendor undefined | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Switch Function | On-Mom | |
| Current Rating | 15A (AC), 6A (DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Lever, Roller | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Termination Style | Screw Terminal | |
| Ingress Protection | IP62 | |
| Features | - | |
| Operating Force, Torque | 180gf | |
| Release Force | 50gf | |
| Pretravel | - | |
| Differential Travel | 0.031" (0.8mm) | |
| Overtravel | 0.094" (2.4mm) | |
| Operating Position | 1.625" (41.3mm) | |
| Mechanical Life | 10,000,000 Cycles | |
| Electrical Life | 500,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -15°C ~ 80°C | |