NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK6208-40C,118
BUK6208-40C,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK6208-40C,118
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 90A DPAK
Datasheet Download
BUK6208-40C,118.pdf
Availability of BUK6208-40C,118
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BUK6208-40C,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK6208-40C,118
Internal Part NumberEIS-BUK6208-40C,118
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/Dec/2011
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C90A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.2 mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs67nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3720pF @ 25V
Power - Max128W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK6208-40C,118
BUK6208-40C,118 Details Description
Related parts for BUK6208-40C,118
Crystal 12.2880MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 3A SOT89 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONN HEADR 20POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.2A SYNC 8SON datasheet.pdf
CONN PLUG 8P INLINE SKT RA CRMP datasheet.pdf
IGBT 600V 32A 140W TO247AD datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf