NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK6213-30C,118
BUK6213-30C,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK6213-30C,118
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 47A DPAK
Datasheet Download
BUK6213-30C,118.pdf
Availability of BUK6213-30C,118
QUANTITY
BUK6213-30C,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK6213-30C,118
Internal Part NumberEIS-BUK6213-30C,118
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingDPAK Reel Leader Pockets 27/Sep/2013
Increase of Empty Pockets on Leader 08/Nov/2013
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C47A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs14 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs19.5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1108pF @ 25V
Power - Max60W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK6213-30C,118
BUK6213-30C,118 Details Description
Related parts for BUK6213-30C,118
IC AMP RF N-CHAN 25V 10MA SOT23 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 277VAC datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
IC PROG VCXO CLK SYNTH 16TSSOP datasheet.pdf
HEADER 42POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf