NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK652R7-30C,127
BUK652R7-30C,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK652R7-30C,127
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 100A TO220AB
Datasheet Download
BUK652R7-30C,127.pdf
Availability of BUK652R7-30C,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BUK652R7-30C,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK652R7-30C,127
Internal Part NumberEIS-BUK652R7-30C,127
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/Dec/2011
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.3 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs114nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6960pF @ 25V
Power - Max204W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK652R7-30C,127
BUK652R7-30C,127 Details Description
Related parts for BUK652R7-30C,127
IC DRIVER HALF BRIDGE HV 8SOIC datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 4.63V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
DIE SET 4 ASP-BB-522-1087 datasheet.pdf
RES 706 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 6GBIT datasheet.pdf
IC WIRELESS PWR RECEIVER 56VFQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf
HEATSHRINK 12.7MM ID 50MM L datasheet.pdf