Sullins Connector Solutions RBM24DSUS
RBM24DSUS picture photo
Mfg. Part Number
RBM24DSUS
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RBM24DSUS.pdf
Availability of RBM24DSUS
QUANTITY
RBM24DSUS Order Process
Ship out your order
Specifications of RBM24DSUS
Internal Part NumberEIS-RBM24DSUS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBM24DSUS
Related LinksRBM2, RBM24DSUS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBM24DSUS Details Description
Related parts for RBM24DSUS
CAP CER 30PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEAVYCON PROTECTIVE COVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO214AA datasheet.pdf
HEADER TURRET 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf