NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK654R6-55C,127
BUK654R6-55C,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK654R6-55C,127
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 100A TO220AB
Datasheet Download
BUK654R6-55C,127.pdf
Availability of BUK654R6-55C,127
QUANTITY
BUK654R6-55C,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK654R6-55C,127
Internal Part NumberEIS-BUK654R6-55C,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2014
MCU Dip Supply Situation 12/May/2015
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs5.4 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs124nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7750pF @ 25V
Power - Max204W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK654R6-55C,127
BUK654R6-55C,127 Details Description
Related parts for BUK654R6-55C,127
BOARD EVAL FOR AD8353ACP datasheet.pdf
CONN R/A PLUG DC VITA41 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
IC FPGA 476 I/O 1020BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 111K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
SUPPORTTERMINAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 120A TO263-3 datasheet.pdf