NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK7105-40ATE,118
BUK7105-40ATE,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK7105-40ATE,118
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK
Datasheet Download
BUK7105-40ATE,118.pdf
Availability of BUK7105-40ATE,118
QUANTITY
BUK7105-40ATE,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK7105-40ATE,118
Internal Part NumberEIS-BUK7105-40ATE,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureDiode (Isolated)
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs5 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs118nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4500pF @ 25V
Power - Max272W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-5, D²Pak (4 Leads + Tab), TO-263BB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK7105-40ATE,118
BUK7105-40ATE,118 Details Description
Related parts for BUK7105-40ATE,118
IC SWITCH HALL EFFECT UNI SOT23W datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
AM60188-10 FOOT VALVE datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
CONN PLUG 38POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf