NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK7105-40ATE,118
BUK7105-40ATE,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK7105-40ATE,118
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK
Datasheet Download
BUK7105-40ATE,118.pdf
Availability of BUK7105-40ATE,118
QUANTITY
BUK7105-40ATE,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK7105-40ATE,118
Internal Part NumberEIS-BUK7105-40ATE,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureDiode (Isolated)
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs5 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs118nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4500pF @ 25V
Power - Max272W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-5, D²Pak (4 Leads + Tab), TO-263BB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK7105-40ATE,118
BUK7105-40ATE,118 Details Description
Related parts for BUK7105-40ATE,118
JUMPER-H1506TR/A3048L/X 10" datasheet.pdf
IGBT 600V 85A 350W SUPER247 datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANSDCR AC 0-5VDC OUT 3PHASE datasheet.pdf
8589-1 COND PUNCH datasheet.pdf
CAP ALUM 150000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
HEADER SLOTTED 2.54MM datasheet.pdf
POT 40K OHM 50W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 3% 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf