NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK7514-55A,127
BUK7514-55A,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK7514-55A,127
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 73A TO220AB
Datasheet Download
BUK7514-55A,127.pdf
Availability of BUK7514-55A,127
QUANTITY
BUK7514-55A,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK7514-55A,127
Internal Part NumberEIS-BUK7514-55A,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2014
MCU Dip Supply Situation 12/May/2015
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C73A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs14 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2464pF @ 25V
Power - Max166W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK7514-55A,127
BUK7514-55A,127 Details Description
Related parts for BUK7514-55A,127
IDC CABLE - ASR14H/AE14G/ASR14H datasheet.pdf
IC QUAD PLL VCXO FOR HDTV 28QSOP datasheet.pdf
IC CURR LIMIT SWITCH 200MA 6UDFN datasheet.pdf
BEZEL OPEN PLASTIC RED 10/PACK datasheet.pdf
RV COAXIAL SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.87 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
4,7UF 450V 10X16MM 105C 2500H datasheet.pdf