NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK7528-55,127
BUK7528-55,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK7528-55,127
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 40A TO220AB
Datasheet Download
BUK7528-55,127.pdf
Availability of BUK7528-55,127
QUANTITY
BUK7528-55,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK7528-55,127
Internal Part NumberEIS-BUK7528-55,127
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs28 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1300pF @ 25V
Power - Max96W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK7528-55,127
BUK7528-55,127 Details Description
Related parts for BUK7528-55,127
RES SMD 348K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS SMT 1.5MM TIN datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT SMT/CLIP DR datasheet.pdf
RES 8.76K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 100W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.69A 75 MOHM datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
MOUNT RECT CAPACITORS 0.030" datasheet.pdf