NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK753R5-60E,127
BUK753R5-60E,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK753R5-60E,127
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 120A TO220AB
Datasheet Download
BUK753R5-60E,127.pdf
Availability of BUK753R5-60E,127
QUANTITY
BUK753R5-60E,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK753R5-60E,127
Internal Part NumberEIS-BUK753R5-60E,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Dec/2014
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.5 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs114nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds8920pF @ 25V
Power - Max293W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK753R5-60E,127
BUK753R5-60E,127 Details Description
Related parts for BUK753R5-60E,127
IC DRIVER LAMP SGL 350MA 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
FILTER LOW PASS 870/1810MHZ SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 9.14MM datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 22 CONTAC datasheet.pdf