NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK7605-30A,118
BUK7605-30A,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK7605-30A,118
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 75A D2PAK
Datasheet Download
BUK7605-30A,118.pdf
Availability of BUK7605-30A,118
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BUK7605-30A,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK7605-30A,118
Internal Part NumberEIS-BUK7605-30A,118
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs5 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6000pF @ 25V
Power - Max230W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK7605-30A,118
BUK7605-30A,118 Details Description
Related parts for BUK7605-30A,118
RES SMD 787 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% BEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 220PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONTACT BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf