NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK761R3-30E,118
BUK761R3-30E,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK761R3-30E,118
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 120A D2PAK
Datasheet Download
BUK761R3-30E,118.pdf
Availability of BUK761R3-30E,118
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BUK761R3-30E,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK761R3-30E,118
Internal Part NumberEIS-BUK761R3-30E,118
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Apr/2014
Multiple Devices 01/Jul/2014
MCU Dip Supply Situation 12/May/2015
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.3 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs154nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds11960pF @ 25V
Power - Max357W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK761R3-30E,118
BUK761R3-30E,118 Details Description
Related parts for BUK761R3-30E,118
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLON 7/8" datasheet.pdf
HEATSINK VERT ALUM BLACK TO-220 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.187" (4.75mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 700VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf