NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK761R8-30C,118
BUK761R8-30C,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK761R8-30C,118
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 100A D2PAK
Datasheet Download
BUK761R8-30C,118.pdf
Availability of BUK761R8-30C,118
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BUK761R8-30C,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK761R8-30C,118
Internal Part NumberEIS-BUK761R8-30C,118
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Dec/2014
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.8 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs150nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds10349pF @ 25V
Power - Max333W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK761R8-30C,118
BUK761R8-30C,118 Details Description
Related parts for BUK761R8-30C,118
CAP CER 1800PF 16V 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS LCP SOLDER CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 39 OHM 5% 12W datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1/8" 4.25" datasheet.pdf