NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK762R6-40E,118
BUK762R6-40E,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK762R6-40E,118
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 100A D2PAK
Datasheet Download
BUK762R6-40E,118.pdf
Availability of BUK762R6-40E,118
QUANTITY
BUK762R6-40E,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK762R6-40E,118
Internal Part NumberEIS-BUK762R6-40E,118
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fab Source 09/Jun/2014
Wafer Fab Site Addition 05/Aug/2014
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.6 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs91nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7130pF @ 25V
Power - Max263W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK762R6-40E,118
BUK762R6-40E,118 Details Description
Related parts for BUK762R6-40E,118
RES SMD 68 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf