NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK763R1-40B,118
BUK763R1-40B,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK763R1-40B,118
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK
Datasheet Download
BUK763R1-40B,118.pdf
Availability of BUK763R1-40B,118
QUANTITY
BUK763R1-40B,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK763R1-40B,118
Internal Part NumberEIS-BUK763R1-40B,118
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.1 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs94nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6808pF @ 25V
Power - Max300W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK763R1-40B,118
BUK763R1-40B,118 Details Description
Related parts for BUK763R1-40B,118
IC REG LDO 3.3V TO252 datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC 8BIT ADDRESSABLE LATCH 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX17112 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf