NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK768R1-100E,118
BUK768R1-100E,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK768R1-100E,118
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 100A D2PAK
Datasheet Download
BUK768R1-100E,118.pdf
Availability of BUK768R1-100E,118
QUANTITY
BUK768R1-100E,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK768R1-100E,118
Internal Part NumberEIS-BUK768R1-100E,118
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fab Source 09/Jun/2014
Wafer Fab Site Addition 05/Aug/2014
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8.1 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs108nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7380pF @ 25V
Power - Max263W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK768R1-100E,118
BUK768R1-100E,118 Details Description
Related parts for BUK768R1-100E,118
IC 12-BIT 500KHZ A/D CONV 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" WW datasheet.pdf
SPEAKER 32OHM .3W 87DB 15MM PCMT datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
12P MTA156 ASSY 24AWG WHT LF datasheet.pdf
IC PWM/SENSEFET QRC TO-220F-6L datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS 5.08MM datasheet.pdf
12 SIL VERT SHROUDED PIN HDR datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf