NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK768R1-40E,118
BUK768R1-40E,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK768R1-40E,118
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK
Datasheet Download
BUK768R1-40E,118.pdf
Availability of BUK768R1-40E,118
QUANTITY
BUK768R1-40E,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK768R1-40E,118
Internal Part NumberEIS-BUK768R1-40E,118
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7.2 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs24nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1730pF @ 25V
Power - Max96W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK768R1-40E,118
BUK768R1-40E,118 Details Description
Related parts for BUK768R1-40E,118
DIODE GEN PURP 100V 1A SMB datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV OPN COLLECTOR 5SOP datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
INSERTION BRIDGE 4POS GRAY datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 26.5V datasheet.pdf
POWERWHITE LINEAR WW WIDE datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR/SRL 40MSP 52QFN datasheet.pdf
H48-2 SHEET 100X100X2MM W/ADH datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.873A 35 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf