NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK7907-55AIE,127
BUK7907-55AIE,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK7907-55AIE,127
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 75A TO220AB
Datasheet Download
BUK7907-55AIE,127.pdf
Availability of BUK7907-55AIE,127
QUANTITY
BUK7907-55AIE,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK7907-55AIE,127
Internal Part NumberEIS-BUK7907-55AIE,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesTrenchMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs116nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4500pF @ 25V
Power - Max272W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK7907-55AIE,127
BUK7907-55AIE,127 Details Description
Related parts for BUK7907-55AIE,127
FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC MPU DETECT RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX ABS TRN BLUE 2.36"L X 1.38"W datasheet.pdf
RES 16.7 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
TRANS NPN 450V 8A TO-220 datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
PRE-FILTER - LABYRINTH F6 2PK datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf