NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK7908-40AIE,127
BUK7908-40AIE,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK7908-40AIE,127
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 75A TO220AB
Datasheet Download
BUK7908-40AIE,127.pdf
Availability of BUK7908-40AIE,127
QUANTITY
BUK7908-40AIE,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK7908-40AIE,127
Internal Part NumberEIS-BUK7908-40AIE,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureCurrent Sensing
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs84nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3140pF @ 25V
Power - Max221W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK7908-40AIE,127
BUK7908-40AIE,127 Details Description
Related parts for BUK7908-40AIE,127
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CASSETTE HOLDER KIT (BULK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RECEPT 160POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
500 TB PCB CONNECTOR datasheet.pdf
CONN FFC FPC 41POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TRANSMITTER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf