NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK7K29-100EX
BUK7K29-100EX picture photo
Mfg. Part Number
BUK7K29-100EX
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET 2N-CH 100V 29.5A LFPAK56
Datasheet Download
BUK7K29-100EX.pdf
Availability of BUK7K29-100EX
QUANTITY
BUK7K29-100EX Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK7K29-100EX
Internal Part NumberEIS-BUK7K29-100EX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET Type2 N-Channel (Dual)
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C29.5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs24.5 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs38.1nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2436pF @ 25V
Power - Max68W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-1205, 8-LFPAK56
Supplier Device PackageLFPAK56D
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK7K29-100EX
BUK7K29-100EX Details Description
Related parts for BUK7K29-100EX
RES SMD 620 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED 1206 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BCK BST INV ADJ 1.5A 8SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
MICRO 31C S 20" RBW NI datasheet.pdf