NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK7Y4R8-60EX
BUK7Y4R8-60EX picture photo
Mfg. Part Number
BUK7Y4R8-60EX
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 100A LFPAK
Datasheet Download
BUK7Y4R8-60EX.pdf
Availability of BUK7Y4R8-60EX
QUANTITY
BUK7Y4R8-60EX Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK7Y4R8-60EX
Internal Part NumberEIS-BUK7Y4R8-60EX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTrenchMOS Silicon Process 19/Sep/2014
Wafer Fab Site Transfer 15/Dec/2014
PCN PackagingLighter Reel Update 29/Aug/2015
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.8 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs73.1nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5520pF @ 25V
Power - Max238W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK7Y4R8-60EX
BUK7Y4R8-60EX Details Description
Related parts for BUK7Y4R8-60EX
CAP CER 100PF 50KV Z5T DISK datasheet.pdf
IC DAC SERIAL V-OUT 13BIT 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 51.1 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 1.3MM 12-24VDC datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.02% 0.3W 1206 datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 25 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf