NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9107-55ATE,118
BUK9107-55ATE,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK9107-55ATE,118
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK
Datasheet Download
BUK9107-55ATE,118.pdf
Availability of BUK9107-55ATE,118
QUANTITY
BUK9107-55ATE,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9107-55ATE,118
Internal Part NumberEIS-BUK9107-55ATE,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureDiode (Isolated), Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.2 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs108nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5836pF @ 25V
Power - Max272W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-5, D²Pak (4 Leads + Tab), TO-263BB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9107-55ATE,118
BUK9107-55ATE,118 Details Description
Related parts for BUK9107-55ATE,118
CONTACT BLOCK 220V MOM SPST-NO/C datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 291 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 93MM datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf