NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK953R2-40B,127
BUK953R2-40B,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK953R2-40B,127
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 100A TO220AB
Datasheet Download
BUK953R2-40B,127.pdf
Availability of BUK953R2-40B,127
QUANTITY
BUK953R2-40B,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK953R2-40B,127
Internal Part NumberEIS-BUK953R2-40B,127
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.8 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs94nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds10502pF @ 25V
Power - Max300W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK953R2-40B,127
BUK953R2-40B,127 Details Description
Related parts for BUK953R2-40B,127
TRANS PNP 100V 3A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
INTERFACE MODULE DISPLAY datasheet.pdf
RES 2.3M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 940MA 240 MOHM datasheet.pdf