Bel Fuse Inc. SCRH2D14-6R8
SCRH2D14-6R8 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH2D14-6R8
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 790MA 253 MOHM
Datasheet Download
SCRH2D14-6R8.pdf
Availability of SCRH2D14-6R8
QUANTITY
SCRH2D14-6R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH2D14-6R8
Internal Part NumberEIS-SCRH2D14-6R8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH2D14
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±30%
Current Rating790mA
Current - Saturation850mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)253 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH2D14-6R8
Related LinksSCRH2D, SCRH2D14-6R8 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH2D14-6R8 Details Description
Related parts for SCRH2D14-6R8
TRANS PNP 50V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
PLUG SAFEWAY NEMA 6-50 50A/250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED T1 4X1 GREEN 562NM RA ASSY datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .178M 38POS datasheet.pdf
MAGNETICS RF TRANSFORMER datasheet.pdf
LED T1 3/4 630NM RED 24VDC datasheet.pdf
WIRE DUCT ROUND PVC BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf