Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-16EDH02-M3/I
VS-16EDH02-M3/I picture photo
Mfg. Part Number
VS-16EDH02-M3/I
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 16A TO263AC
Datasheet Download
VS-16EDH02-M3/I.pdf
Availability of VS-16EDH02-M3/I
QUANTITY
VS-16EDH02-M3/I Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-16EDH02-M3/I
Internal Part NumberEIS-VS-16EDH02-M3/I
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesFRED Pt®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 16A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)32ns
Current - Reverse Leakage @ Vr15µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab) Variant
Supplier Device PackageTO-263AC (SMPD)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-16EDH02-M3/I
Related LinksVS-16ED, VS-16EDH02-M3/I Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-16EDH02-M3/I Details Description
Related parts for VS-16EDH02-M3/I
CAP TANT 10UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
RELAY SSR 240VAC 8A TRIAC 4-SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS .100 POLAR TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A D2PAK datasheet.pdf
POT SLIDE 100K OHM .1W 45MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 70POS datasheet.pdf