NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK954R4-80E,127
BUK954R4-80E,127 picture photo
Mfg. Part Number
BUK954R4-80E,127
Brief Description
MOSFET N-CH 80V 120A TO220AB
Datasheet Download
BUK954R4-80E,127.pdf
Availability of BUK954R4-80E,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BUK954R4-80E,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK954R4-80E,127
Internal Part NumberEIS-BUK954R4-80E,127
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2014
MCU Dip Supply Situation 12/May/2015
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)80V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.2 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs123nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds17130pF @ 25V
Power - Max349W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK954R4-80E,127
BUK954R4-80E,127 Details Description
Related parts for BUK954R4-80E,127
CONN SPLICE BUTT 22-26AWG YEL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 20POS datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS CABLE SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS R/A LONG GOLD datasheet.pdf