NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9606-55B,118
BUK9606-55B,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK9606-55B,118
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK
Datasheet Download
BUK9606-55B,118.pdf
Availability of BUK9606-55B,118
QUANTITY
BUK9606-55B,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9606-55B,118
Internal Part NumberEIS-BUK9606-55B,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingReel Trailer Update 08/May/2015
Reel Trailer Revision 14/Sep/2015
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs5.4 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs60nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7565pF @ 25V
Power - Max258W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9606-55B,118
BUK9606-55B,118 Details Description
Related parts for BUK9606-55B,118
JUMPER-H1503TR/A3048V/H1503TR 6" datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 18A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV N750 RADIAL datasheet.pdf