NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9610-55A,118
BUK9610-55A,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK9610-55A,118
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK
Datasheet Download
BUK9610-55A,118.pdf
Availability of BUK9610-55A,118
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BUK9610-55A,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9610-55A,118
Internal Part NumberEIS-BUK9610-55A,118
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2014
MCU Dip Supply Situation 12/May/2015
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs9 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs68nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4307pF @ 25V
Power - Max200W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9610-55A,118
BUK9610-55A,118 Details Description
Related parts for BUK9610-55A,118
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM JUMPER 5POS .375 CNTR datasheet.pdf
FMBC INPUT FILTER 16A datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 47VC SOT23 datasheet.pdf
CONN FPC 19POS 0.25MM R/A datasheet.pdf