Maxim Integrated MAX4530EAP+
MAX4530EAP+ picture photo
Mfg. Part Number
MAX4530EAP+
Manufacturer
Product Category
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Brief Description
IC MULTIPLEXER 8X1 20SSOP
Datasheet Download
MAX4530EAP+.pdf
Availability of MAX4530EAP+
QUANTITY
MAX4530EAP+ Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX4530EAP+
Internal Part NumberEIS-MAX4530EAP+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package66
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Series-
PackagingTube
FunctionMultiplexer
Circuit1 x 8:1
On-State Resistance75 Ohm
Voltage Supply SourceSingle, Dual Supply
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2 V ~ 12 V, ±2 V ~ 6 V
Current - Supply-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX4530EAP+
Related LinksMAX45, MAX4530EAP+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX4530EAP+ Details Description
Related parts for MAX4530EAP+
IC SWITCH QUAD SPST 14SOIC datasheet.pdf
DIN RAIL 32MMX15MM SLOTTED 2M datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 650KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W SM6 datasheet.pdf