Murata Electronics North America UVQ-3.3/30-D24NB-C
UVQ-3.3/30-D24NB-C picture photo
Mfg. Part Number
UVQ-3.3/30-D24NB-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 99W
Datasheet Download
UVQ-3.3/30-D24NB-C.pdf
Availability of UVQ-3.3/30-D24NB-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVQ-3.3/30-D24NB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UVQ-3.3/30-D24NB-C
Internal Part NumberEIS-UVQ-3.3/30-D24NB-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/Oct/2014
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUVQ
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series99W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max99W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVQ-3.3/30-D24NB-C
Related LinksUVQ-3.3/3, UVQ-3.3/30-D24NB-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UVQ-3.3/30-D24NB-C Details Description
Related parts for UVQ-3.3/30-D24NB-C
CONN D-SUB SOCKET 10.85MM SOLDER datasheet.pdf
VARISTOR 198V 4.5KA ENCASED datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 40MHZ 14SOIC datasheet.pdf
OSC OCXO 38.88MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TGON 820 12X18" GRAPHITE datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf