NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK9611-80E,118
BUK9611-80E,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK9611-80E,118
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 80V 75A D2PAK
Datasheet Download
BUK9611-80E,118.pdf
Availability of BUK9611-80E,118
QUANTITY
BUK9611-80E,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK9611-80E,118
Internal Part NumberEIS-BUK9611-80E,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fab Source 09/Jun/2014
Wafer Fab Site Addition 05/Aug/2014
PCN PackagingReel Trailer Update 08/May/2015
Reel Trailer Revision 14/Sep/2015
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)80V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs10 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs48.8nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7149pF @ 25V
Power - Max182W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK9611-80E,118
BUK9611-80E,118 Details Description
Related parts for BUK9611-80E,118
TAG MARKER SG 10 MKD 3 10/STRIP datasheet.pdf
CONN HEADR LOPRO 27POS .100 GOLD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 10NS 48MINIBGA datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 499 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZA3/4 M20 datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf